Dom pasywny

Coraz częściej spotykanym nurtem w architekturze jest projektowanie domów o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania – tak zwanych „domów pasywnych”. Ich architektura jest ściśle związana z jak największym wykorzystaniem energii słońca i pochodzących z tego źródła zysków ciepła.

Źródło obrazka Wikipedia.org
Źródło obrazka Wikipedia.org

Dom pasywny charakteryzuje się zatem dużymi przeszkleniami po stronie południowej – aby zapewnić dostęp dużej ilości promieni słonecznych oraz całkowitym lub prawie całkowitym brakiem okien po stronie południowej – aby ciepło nie uciekało z wnętrza domu. Często również zaopatrzony jest w kolektory słoneczne. Dla jeszcze większej efektywności często stosowane są oranżerie, czyli przylegające do budynku, całkowicie przeszklone ogrody zimowe, do których dociera duża ilość słonecznego ciepła. Tak zaprojektowany dom ma jednak wady, o których minimalizacji musi pamiętać architekt. Aby budynek nie przegrzewał się latem, kiedy i tak jest ciepło, wszelkie przeszklenia muszą być zaopatrzone w żaluzje lub innego rodzaju osłonę.

1 thought on “Dom pasywny”

  1. Dom pasywny jest bardzo fajny, wygląda nowocześnie. Jednak należy pamiętać, że duża ilość szkła nie należy do rzeczy przyjemnych jeżeli chodzi o sprzątanie. Czasem latem jest za ciepło w budynku pasywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *