Architektura krajobrazu

Architektura to nie tylko projektowanie elewacji budynków czy rozkładu pomieszczeń. Jedną z jej dziedzin jest architektura krajobrazu, również ważna ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Jej dzieła spotykamy w codziennym życiu – parki, ogrody, nawet place zabaw czy ogrody zoologiczne są efektami pracy architektów, a nie przypadkowym ułożeniem roślin czy alejek.

Źródło obrazka Wikipedia.org
Źródło obrazka Wikipedia.org

Przy projektowaniu otoczenia należy pamiętać, aby obiekt był przyjazny dla użytkowników, funkcjonalny, ale również dobrze prezentował się wizualnie i stwarzał możliwość odpoczynku od surowego, betonowego miasta. Przedmiotem projektowania są wszelkie ścieżki, krzewy, drzewa, oczka wodne, fontanny i inne elementy kojarzone z terenami rekreacyjnymi. Ich rozmieszczenie i sąsiedztwo nie może być efektem przypadku, a świadomego planowania. Ważne jest na przykład, aby ogród równie dobrze prezentował się latem, jak i zimą, aby sąsiadujące ze sobą elementy nie szkodziły sobie nawzajem (np. nie zasłaniały dostępu światła roślinom), a także, by zapewnić łatwy dostęp w celu ich utrzymania i pielęgnacji.

1 thought on “Architektura krajobrazu”

  1. Zgadzam się. Bardzo często architekci zapominają, że obiekt musi być funkcjonalny, a jednocześnie przyjazny dla turysty. Często jest za dużo betonu, a za mało trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *